Novice

Peter John Stevens je novi svetovni podprvak na 50 metrov prsno

12.12.2016, Kranj - Plavalec kranjskega Triglava Peter John Stevens je novi svetovni podprvak na 50 metrov prsno. 21-letnik, ki je bil najmlajši plavalec v finalu, je s časom 25,85 dosegel tudi nov slovenski rekord, za mišjo dlako pa zgrešil evropskega.

V finalu svetovnega prvenstva v Windsorju v Kanadi je slovenskega reprezentanta ugnal le svetovni rekorder, Južnoafričan Cameron van der Burgh, z izidom 25,64. Bron je s 25,98 osvojil Brazilec Felipe Lima.

Enaindvajsetletni Stevens, ki se v Slovenijo vrača v torek dopoldne ob 11. uri, je bil v današnjem finalu blizu tudi evropskemu rekordu Italijana Fabia Scozzolija, ki ga je zgrešil za vsega devet stotink sekunde. Izid pod 26 sekundami je napovedal že po predtekmovanju.

Stevens: Očitno mi je letos usojeno biti drugi

"Letos mi je očitno usojeno drugo mesto. Drugi sem bil že na prvenstvu NCAA, pa potem na evropskem prvenstvu v Londonu in zdaj tukaj na svetovnem prvenstvu v Windsorju," je po finalu razmišljal 21-letni Stevens, najmlajši med finalisti. V finalu se je prvič v Kanadi predstavil s svojim hitrim štartom in podvodnim plavanjem, kjer tekmecem uide, in prehitel ga je lahko le izkušeni svetovni rekorder.

Samo plavanje je bilo na meji optimalnega, pa čeprav Stevens, najhitrejši med Evropejci, dodaja, da se da majhne stvari vedno izboljšati. Najpomembneje je bilo, da se mu je uspelo za tekmo zbrati.

"Danes je bilo vse drugače in v tej konkurenci je bilo res super plavati. Pred tem je bilo v predtekmovanju veliko nervoze med samimi plavalci, nato sem bil sam izredno nervozen pred polfinalom, že v mirovanju sem si izmeril tudi pulz 150, ker je bil to najpomembnejši nastop. Potem pa sem preprosto vedel, da se bom boril za medaljo.

Danes dopoldne sem naredil vizualizacijo in napovedal izid 25,8. Odlično so se mi izšli praktično vsi elementi plavanja od skoka v vodo pa do prihoda v cilj. Preprosto druga zgodba kot pred tem," je dvodnevno tekmovanje opisal študent univerze Tennessee, ki je znan po stopnjevanju svojih dosežkov na tekmovanjih.

Zastavlja si visoke cilje

Zanimivo je tudi, da je Stevens, čeprav so na SP nastopili praktično vsi najboljši prsači sveta z izjemo Britanca Adama Peatyja, medaljo glasno napovedal že pred tekmo. "Vedno merim visoko. Vem, da so se mi nekateri posmehovali že, ko sem maja napovedal medaljo v Londonu. A vem tudi, da lahko dosežem vse, če sem dovolj samozavesten, saj trdo delam za to."
Imel je tudi potreben kanček športne sreče, da se je kot osmi uvrstil v finale, kasneje pa se je osma proga izkazala celo za prednost. "Favoriti me niso videli, sploh na štartu, kjer uidem. Pa tudi sam jih nisem mogel spremljati in plaval sem lahko povsem svojo tekmo."

Trener o Stevensu: Zna tekmovati. Odlično, ni kaj.

"Vedel sem, da Peter lahko plava pod 26 sekundami, kar je pokazal s hitrostjo in frekvenco že na 100 metrov prsno, pa tudi z nastopi v ZDA, kjer je bil zelo hiter, čeprav je dosežke v jardskih in metrskih bazenih težko primerjati. Vprašanje je bilo le, kako hitri bodo tekmeci. Sicer pa je disciplino začel odlično, imel tudi nekaj sreče z osmim mestom v polfinalu, nato pa lepo stopnjeval še v finalu. To me niti ni skrbelo, saj to vedno počne. Zna tekmovati. Odlično, ni kaj," je bil v ponedeljkovih zgodnjih jutranjih urah zadovoljen dolgoletni Stevensov trener Luka Berdajs.