Novice

Mednarodno prvenstvo Kranja 2014 - 2. dan

8. junij 2014, Kranj - Plavalka ljubljanske Ribe Ave Schollmayer je na mednarodnem prvenstvu Kranja dosegla nov slovenski rekord na 50 metrov hrbtno. Z izidom 29,15 je Ljubljančanka, še mladinka, za desetinko sekunde popravila rekord Metke Sparavec z evropskega prvenstva leta 1999 v Carigradu.

Schollmayerjeva je že v kvalifikacijah z 29,96 dosegla nov mladinski rekord, popoldan pa je bila še 81 stotink sekunde hitrejša. Rekord Sparavčeve je leta 1999 zadostoval za bronasto medaljo na evropskem prvenstvu, kar je bila prva slovenska ženska medalja v 50-metrskih bazenih sploh.

"Tudi zame je bilo to veliko presenečenje. Če že, sem si želela plavati okrog 29,7 ali 29,8. A izšlo se mi je prav vse, dober štart, dober prihod v cilj. Izpolnila sem vsa svoja pričakovanja," je povedala mlada plavalka, ki si želi dobro uvrstitev še poleti na mladinskem evropskem prvenstvu. "Mislim, da imam med mladinkami trenutno tretji čas, a ne vem, kakšna točno bo konkurenca, koliko se bodo izidi spreminjali." Ljubljančanka je napredek pripisala tudi večjemu obsegu vadbe, saj je v letošnji sezoni začela vaditi dvakrat dnevno.

Že pred tem je Velenjčanka Nastja Govejšek dosegla nov slovenski rekord na 50 metrov delfin. Nova najboljša znamka v državi zdaj znaša 25,72 sekunde. Najmlajša slovenska olimpijka v londonski odpravi je lasten rekord, dosežen pred 14 dnevi v Banjaluki, popravila še za 24 stotink sekunde. Ob koncu dneva je Govejškova nato s 55,71 izboljšala še osebni rekord na 100 m prosto. Huda tekmica je bila Radovljičanka Tjaša Pintar, ki je s 56,36 prav tako dosegla osebni rekord in se na večni slovenski lestvici prebila na četrto mesto. "Osebni rekordi so bili sicer načrtovani, saj smo se malo pripravili za to tekmo. Na 100 m prosto bi lahko še malo bolj stisnila, Tjaše nisem videla, saj diham na drugo stran, a glede na ves stres tukaj sem z dosežki zelo zadovoljna," je po tekmi povedala Govejškova, ki si še kar želi nastop na mladinskih olimpijskih igrah na Kitajskem, ki jim daje prednost pred evropskim članskim prvenstvom.

V dopoldanskih kvalifikacijah je Radovljičanka Anja Klinar na 200 m delfin, zaradi poškodbe je izgubila več kot pol leta treninga, dosegla normo za nastop na avgustovskem evropskem prvenstvu v Berlinu, popoldan je zmagala tudi v finalu. "Želja je bila norma, da se uvrstim v reprezentanco za Berlin. Zelo zadovoljna sem bila že v soboto na 200 prosto, hvala bogu pa sem na 200 delfin dosegla tudi normo. Za tako kratek čas treninga ne smem biti razočarana, čeprav sem še daleč od tega, kar sem že plavala," je ocenila Klinarjeva in pristavila, da se bo pripravila na EP, čeprav bo bržkone nekoliko znižala svoja pričakovanja: "A do tekme sta še dva meseca časa."